Farby do druku mogą być produkowane albo na bazie wody albo na bazie oleju. Główne różnice między farbami wodnymi a olejowymi, to czas użyteczności, trwałość i sposoby czyszczenia sprzętu drukarskiego.
Farby na bazie oleju mają długą użyteczność, pozostają mokre i zdatne do użytku przez długi czas po ich rozwałkowaniu, co najmniej kilka godzin, nawet do jednego dnia. Farby takie są bardzo trwałe. Największą wadą farb olejowych jest trudność czyszczenia sprzętu, zajmuje to sporo czasu.
Wiele farb wodnych nie jest trwałych ani odpornych na światło. W trakcie drukowania nie można robić zbyt długich przerw. Samo czyszczenie jest natomiast proste i szybkie. Odbitki już krótkim czasie schnięcia (często zaledwie 30 minut) można układać wydrukowane elementy w stos.
Twardość powierzchni wałków może być mierzona w durometrach. Miękkie 20-durometrowe gumy są preferowanym wyborem dla większości druków. Twardsze, 30-durometrowe gumy dobrze sprawdzają się przy nafarbianiu matryc z drobnymi detalami, gdyż mają one mniejszą tendencję do wypełniania delikatnych obszarów.
Do maszyn płaskich stosuje się obciągi twarde i średnie. Rodzaj użytego obciągu zależny jest od rodzaju formy i papieru, na którym odbywa się druk oraz budowy maszyny. Obciągi twarde stosuje się przy druku form ilustracyjnych, tabelarycznych, przy druku z płyt elastycznych oraz przy druku na papierach twardych. Obciągi średnie stosuje się przy drukach tekstowych z pisma ręcznego lub maszynowego, z płyt stereotypowych, z drzeworytów oraz na papierach miękkich.
Obciąg maszyny płaskiej składa się z części stałej obciągu i części zmiennej obciągu. W obciągu twardym i średnim część stała obciągu składa się z 1-2 preszpanów lub kartonów gładkich bezdrzewnych i 1 arkusza gładkiego papieru bezdrzewnego 80-100 g/m2.
Część zmienna obciągu twardego składa się: z 6-7 arkuszy mocnego papieru satynowanego 60-70 g/m2 plus 1 arkusz (zewnętrzny) mocnego papieru satynowanego 80-90 g/m2.
Część zmienna obciągu średniego składa się: z 3 arkuszy mocnego papieru satynowanego 60-70 g/m2 i 3-4 arkuszy miękkiego papieru drukowego matowego 55-60 g/m2 plus 1 arkusz papieru satynowanego 60-70 g/m2.
Grubość obciągu na maszynie dociskowej powinna wynosić od 1 do 1,5 mm. Obciąg ma część stałą i zmienną. Część stała składa się z 2 arkuszy kartonu przyciętego, a część zmienna z 4–6 arkuszy papieru 60–70 g/m2. W obciągu można także użyć gumę albo płótno gumowane.